Facebook PixelCode

Історія пивоваріння в Тернополі


Чи знаєте ви, як смакує справжнє живе пиво? У будь-якому випадку вам неодмінно варто спробувати “Опілля” - напій, який вже понад 2 століття варять на Тернопільщині.

1851
гортай вниз
1851
1851

Заснування та перші роки роботи пивоварні

Історія пивоварні “Опілля” починається з кінця 19-го століття, коли її власником був Самсон Гольдберг, а згодом його дочка - Амалія Гольдберг, ім’я якої, свого часу, було одним із основних елементів на етикетці пива. Це була перша в Тернополі велика пивоварня, з паровою машиною, та єдина, яка функціонує і дотепер. У цій пивоварні можна було придбати найдешевше у місті пиво, та одразу повернути порожні пляшки назад на повторне використання. Саме тому “Провалиха” (названа на честь місцевості, на якій була розташована) стала одним із найпопулярніших місць відпочинку молоді і не тільки.

1906
1906

Інші п’ять Тернопільських пивоварень були невеликими та обслуговували декілька, а іноді й, взагалі, тільки одну корчму. Для порівняння: пиво з “Провалихи” наливали у 19-ти рестораціях та в чисельних кнайпах Тернополя.

1913
1913

Майже все пиво до середини 20-го століття готувалося, бродило і зберігалося у дерев’яних бочках.

Наступним власником пивоварні стає Юліум Боар, і з того часу починається виробництво таких марок пива як Bock (переважно темне), Marzen (березневе) i Lezak. Деяка частина з цього пива йшла на експорт до Європи.

1931
1931

Післявоєнний час

Війна не стала на заваді розвитку пивзаводу. Якщо ще у 1925 році тут працювало 5 робітників, то вже у 1932 - семеро. У цьому ж році змінились власники пивоварні - ними стали Лезар Кірхнер та Марек Блюмендфельд. За їх правління на пивзаводі вперше зварили 68 декалітрів пива за рік!

1944
1944

У радянські часи назва з «Провалихи» змінюється на Тернопільський пивзавод № 1. Підприємство входить до Тернопільського пивоб'єднання Мінхарчопрому УРСР. До 50-х років такі процеси, як: охолодження пива, миття тари, розлив та транспортування готової продукції, - на заводі виконувались вручну. Протягом 1950—1958 років на підприємстві проведено масштабну реконструкцію. Дерев'яні чани і куфи замінюються на сучасні на той час металічні чани і танки, впроваджується охолодження пива за допомогою штучного холоду, варочне відділення і сушка солоду переводяться на газове паливо, що значно покращило санітарні умови заводу, якість продукції і умови праці робітників. Механізується ряд процесів в цеху пляшкового розливу. Потужність заводу зростає до 350 тисяч декалітрів пива на рік.

1960
1960

Лінія розливу в скляну пляшку з'явилася наприкінці 60-х років разом з добудованим лагерним відділенням під час другого етапу реконструкції заводу. Потужність Тернопільського “Пивзаводу №1” зросла втричі. А після ще одного етапу реконструкції виробництво пива сягало вже відмітки у мільйон декалітрів на рік.

1990
1990

Як і більшість підприємств, за часи скрутної ситуації в країні, пивзавод зазнав деяких втрат. Це відображалось як на об‘ємах реалізації, так і на виробництві: суттєво впали продажі та скоротився асортимент продукції. Додатковим, неприємним питанням поставало те, що пивзавод функціонує у формі орендного підприємства. Врешті, керівництво заводу прийняло рішення приватизувати його та змінити форму власності на відкрите акціонерне товариство.

2011

Прихід нової команди управлінців

У 2011 році на завод приходить нова команда управлінців, серед яких був і теперішній почесний голова “Опілля” Ярослав Джоджик.

Починається новий етап в історії відродження “Опілля”. В основі його стратегії стояло повернення до варіння «живого пива» за давніми українськими традиціями.

2011

Завдяки інвесторам відбулась модернізація та автоматизація заводу. Введено в експлуатацію нову варницю зі значно більшою потужністю та автоматизовану систему миття варильного обладнання. Розпочалися роботи із запуску нових підвалів для бродіння та доброджування. Проведено реконструкцію холодильного обладнання, внаслідок чого підприємство повністю відмовилося від систем аміачного охолодження.

2012
2012

Більш того, протягом січня-травня 2011 року вдалося майже у два рази збільшити об’єми основного виробництва. Окрім традиційних сортів пива, з’явився квас, отриманий за допомогою натурального бродіння. Пивоварня “Опілля” відновила випуск відомих сортів пива “Жигулівське” та “Княже”.

З 2012 року виробництво корпорації “Опілля” щороку зростає на 50 %. Продукція компанії з’являється на ринках Одеської, Дніпропетровської, Херсонської областей. Суттєво розширено збут у Львівській, Вінницькій, Житомирській та Волинській областях. “Опілля” стає найбільшим платником податків Тернопільщини.

2012
2013

Новий етап модернізації

У 2013 році стартував черговий етап модернізації виробничих потужностей.

  • Запущено варильне відділення потужністю 2,2 тис.гкл/добу. Запрацювала лінія розливу у скляну пляшку потужністю 24 тис. 0,5 л. пляшок на годину, ПЕТ лінія потужністю 9 тис 1 л пляшок на годину. Загальна потужність КЕГ ліній збільшена до 180 кег/год.
  • Збудовано понад 24 тис.гкл. лагерних підвалів, 17,5 тис.гкл. потужностей основного бродіння, запущено силосне господарство потужністю 300 м.куб., фільтраційне відділення продуктивністю до 300 гкл/год, дріжджове відділення та відділення чистої культури дріжджів, комплекс підготовки води загальною потужністю 400 гкл/год.
  • Загалом збудовано біля 10 тис. м2 виробничих потужностей, адміністративний корпус площею понад 1,2 тис. м2. Загальна потужність підприємства від початку модернізації зросла у 5 разів. Темпи розбудови складають біля 1,5 тис. м2 виробничних потужностей на рік, до 3 тис. м. трубопроводів та біля 1,5 тис. м3 нових ємностей щороку.

2016
2016

У 2016 - 2018 роках, попри тривале падіння ринку пива в Україні, «Опілля» одне з небагатьох підприємств, яке розвивалося і показувало позитивну динаміку росту.

  • 2017 — Тернопільський бренд потрапив до списку ТОП-100 найдорожчих брендів України, посівши 88 позицію.
  • За оцінками експертів MPP Consulting та журналу «Новое время» вартість бренду «Опілля» склала $ 6,2 млн.
  • «Опілля» стало одним з найбільш перспективних гравців в пивобезалкогольній галузі.
2021
2021

Сучасні 2020 - 2021-й рік на пивоварні:

  • Збудовано та розпочато роботу у нових адміністративних та виробничих приміщеннях.
  • Запущено нове автоматизоване дріжджове відділення, побудовано 9-лагерний підвал, змонтована сучасна зернопідготовка та млин вологого дробіння, модернізовано трансформаторні підстанції.

Менеджмент докладає максимум зусиль, вправно поєднуючи впровадження найсучасніших технологій та збереження справжнього смаку «Опілля».

Сьогодні “Опілля” - це більше десяти унікальних сортів справжнього живого пива. Це традиційний смак напою, який виготовлено за оригінальними рецептами із натуральної, високоякісної та екологічно чистої сировини Поділля.

18+
Вам вже виповнилось 18 років?
НАДМІРНЕ СПОЖИВАННЯ АЛКОГОЛЮ ШКІДЛИВЕ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я