Цього тижня стартував найбільший пивний фестиваль у Європі, а можливо і світі названий за часом проведення “Октоберфест”. Під час цього свята пива відвідувачі випивають 6 мільйонів літрів пива, з’їдають 1,5 мільйона смажених мюнхенських сосисок. Пиво подають у кухалях, ємністю приблизно один літр. При цьому саме пивні кухлі у якості сувенірів стають однією з найпоширеніших крадіжок під час свята. Щороку служба безпеки фестивалю попереджає близько трьохсот тисяч “викрадень пивних кухлів”. Свято пробували перейменувати в “осіннє”, але назва не прижилася. Причетний до пивного дійства і знаменитий фізик Альберт Ейнштейн. Вперше електричне освітлення на свято провели у 1886 році. Займалася цим серед інших фірма, яка належала батькові всесвітньовідомого фізика Альберта Енштейна. Подейкують, що малий Альберт будучи дитиною сам вкручував лампочки в одному з традиційних для свята пива наметів.
Почалося відоме свято пива з історії кохання Терези Саксен-Гільдбурггаузенської та баварського короля Людвіга І. Цікаво, що Тереза могла стати дружиною імператора Франції Наполеона. Однак першим свататися прибув Людвіг І Баварський. У лютому 1810 року була отримана згода батьків і самої Терези на шлюб. Кілька місяців пішло на залагодження шлюбного контракту і саме одруження відбулося 6 жовтня 1810 року та завершилося великим святом, яке дало початок нинішньому “Октоберфесту”. За всі святкування заплатив батько нареченої. При цьому витрати були настільки великими, що сам герцог Фрідріх Саксен-Гільдбурггаузенський з часом визнав, що не зможе відновити економічну рівновагу в країні.
Спеціальне пиво, яке варять для “Октоберфест” наближене до традиційного так званого “березневого пива”, або мерцена. “Марценбіер” належало до найулюбленіших і на території сучасної України. Зокрема його варили з 1851 року перша велика промислова пивоварня, заснована на місці сучасного виробництва тернопільської пивоварні “Опілля”. У хроніках згадується, що вже у 1913 році пиво місцевого виробництва успішно конкурувало з німецьким та чеським. Вироблялося три основних сорти. Міцний бак (переважно темне), марцеве і лежак. Частина виробленого пива йшло навіть на експорт.
“Опілля” і сьогодні береже добрі давні традиції виготовлення натурального пива і поєднує їх із сучасними стандартами якості. Тож, хто не встиг до Мюнхена на “Октоберфест” може спробувати якісне українське пиво подібне за стилем до того, яке вживають під час святкувань у Баварії. Наближеним до “мерцена” за своїми показниками будуть марки “Опілля Фірмове” та “Опілля Гайдамацьке”. Варто згадати, що в Україні “Опілля Фірмове” другий рік поспіль виграє золоту медаль за високу якість світлого пива на щорічному фестивалі під егідою галузевої асоціації Укрпиво. Головне ж у кожному святі чи продукті цінувати справжнє. Це історія, емоції і смак. Тож споживаймо розумно і проживаймо справжні відчуття.
Головне ж у кожному святі цінувати справжнє. Це історія, емоції і смак. Але варто пам’ятати і про розум та здоровий глузд, що кохання та любов до добрих напоїв не доводила до банкрутства цілі держави, як це було у минулому.
Назад до блогу